od prvních tónů, aneb... pohled do minulosti ...

Kudy vedla cesta až sem…

ROLOVAT DOLŮ

MONTY  –  písničkář, textař, multi-instrumentalista, skladatel…

vl. jménem Jiří Motyčák, 1979 v Bílovci 

Dětství prožil ve svém rodišti, kde v šesti letech začal studiem houslí na místní LŠU pod vedením profesora Jana Supíka. Následně začíná jako samouk s podporou otce objevovat kytaru. Po několika letech odsouvá housle a plně se věnuje kytaře. 

Na základní škole potkává svého prvního hudebního parťáka Davida Restla  (+2008), který jej seznamuje s jinými hudebními žánry (Queen, The Beatles, atd…).

Je přijat na konzervatoř v Ostravě, kde ovšem na žádost rodičů nenastupuje a začíná studiem strojírenství na ISŠCOP v Opavě.  V následujících letech preluduje s různými bezejmennými kapelami v Opavě a okolí. Za největší zkušenost v té době považuje krátkodobou hudební spolupráci s romskou komunitou.

V roce 1997 začíná zkoušet s ostravskou folkrockovou formací o pěti členech – Duo Juyos Complet a díky téměř otcovskému přístupu leadera kapely Michala Menšíka, získává již v 17ti letech mnoho podstatných zkušeností (sex, drogy, rock and roll).  V následujících letech nahrává s touto kapelou dvě studiová alba Bermudský trojúhelník (1999) a Bezstarostná jízda (2002) a odehrává téměř tři stovky koncertů. Při po-studiové relaxaci v ostravskému hudebním klubu na Černé louce se nechává okouzlit právě hrající hardrockovou-alternativní kapelou Mimostojící z Bruntálu, kde po půl roce námluv nastupuje na post sólového kytaristy. 

S kapelou nahrává čtyři studiové alba – Pozitiv(2003), Svou cestou (2005), Live from Pilsen (2008),  Na konci (2009). Od roku 2008 si pohrává s myšlenkou samostatného vystupování, kterou následně realizuje. První oficiální samostatné koncertní vystoupení pod jménem MONTY přichází v létě 2008 na hudební festivalu TEMPLŠTÝN. Na začátku roku 2010 kapela Mimostojící po 15ti letech  definitivně ukončuje svou existenci a MONTY se začíná věnovat písničkaření na plný úvazek.

V téže roce vydává vlastním nákladem své debutové album RYBOLOF. Následně začíná samostatně koncertovat a zúčastňuje se různých žánrových soutěží. Vyhrává regionální kola interpretační a autorské Porty a prvně vystupuje na velkém multi-žánrovém festivale ZAHRADA. Seznamuje se s Janem Žabochem. Právě Jan Žamboch patří mezi hlavní pilíře jeho následného kariérního vzrůstu. 

Jan seznamuje Montyho s Arnoštěm Frauenbergem a přivádí ho do umělecké tvůrčí skupiny – Textová dílna Slávka Janouška. 

V následujících měsících Monty osobně poznává své hudební idoly (Pepa Streichl, Slávek Janoušek, Vlasta Redl, Pavel Dobeš, Jaroslav Samson Lenk, Radim Zenk, a mnoho dalších).

WORK EXPERIENCE

2017 – Fashion Photographer – Vogue
2016 – Journalist – Egde Inc.
2015 – Illustrator – Yahoo Inc.

MONTY V KAPELÁCH